پوشرنگ چیست؟

همان طور که بالاتر اشاره کوچکی شد، به هر رنگی (پلاستیک یا روغنی) که با اعمال آن روی سطح مورد نظر پوشش ایجاد شود، طبق سازمان استاندارد پوشرنگ گفته می شود.

این رنگ ها از چنان تنوعی برخوردار هستند که می توان گفت هیچ رنگ دیگری این تنوع را ندارد. زیرا رنگ های دیگر معمولا محدود به یک مکان و کاربرد خاص هستند، در صورتی که پوشرنگ ها تمام انواع رنگ های پلاستیک و روغنی را شامل می شوند.

تنها کافی است اطلاعات اندکی از نیازهای خود و ویژگی های فیزیکی و جوی مکانی که می خواهید رنگ آمیزی کنید داشته باشید تا یکی از مناسب ترین پوشرنگ های موجود در بازار را برای کاربرد خود استفاده کنید.

زمانی که با این رنگ سطح مورد نظر خود را پوشش دهید یا اصطلاحا کاور کنید، آن سطح را در برابر عوامل خارجی زیادی مانند حریق، حرارت، سایش، زنگ زدگی و خراش مقاوم خواهید کرد.

این رنگ ها برای رنگ آمیزی نیاز به ابزار خاصی ندارند و با ابزارهای رایج رنگ آمیزی مانند قلم مو، غلتک و اسپری می توان این رنگ ها را روی سطح اعمال کرد.

انواع پوشرنگ

گفته شد که انواع رنگ های پلاستیک و روغنی در دسته بندی پوشرنگ ها جای می گیرند. شما باید بر اساس نیاز و کاربرد خود، یکی از این دو نوع را انتخاب کنید.

پوشرنگ روغنی

به طور کلی رنگ های روغنی مناسب رنگ آمیزی در و پنجره فلزی، سازه های فلزی، دیوار و اقسام سطوح دیگر هستند. این رنگ ها دوام بسیار بالایی دارند و معمولا مقداری درخشندگی به سطح می بخشند.

رنگ های روغنی عمدتا از روغن هایی مثل روغن تونگ، خشخاش، بذر کتان و گردو تهیه می شوند. در این رنگ ها همچنین به عنوان پایه از سرب سفید استفاده می کنند. رنگ های روغنی از رنگ های مقرون به صرفه به حساب می آیند.

از نکات منفی این رنگ ها می توان به دیر خشک شدن آن ها اشاره کرد. رنگ های روغنی برای خشک شدن نیاز به مدت زمانی زیادی دارند و همچنین بوی تیز و نامطبوعی از خود منتشر می کنند که می تواند آسیب زیادی به دستگاه تنفسی برساند.

پوشرنگ پلاستیکی

یکی دیگر از انواع پوشرنگ ها، رنگ های پلاستیکی هستند. این رنگ ها معمولا به دلیل خشک شدن در مدت زمان بسیار کم، بسیار پر طرفدار هستند اما درخشش آن ها به اندازه رنگ های روغنی نیست.

رنگ پلاستیک پوشش دهی بسیار بالایی دارد و از رنگ های پایه آب به حساب می آید، یعنی با آب رقیق می شود. از رنگ پلاستیک معمولا برای رنگ آمیزی محیط داخلی ساختمان، دیوار، سالن ها و اتاق های نمایش و سقف استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟