تمیز کردن قلم موها

بعد از کار با قلم موها نوبت به تمیز کردن آن ها می رسد. تمیز کردن صحیح قلم موها پس از استفاده از آن ها باعث می شود تا برای پروژه های بعدی در حالت عالی خود باقی بمانند و در مدت طولانی قابل استفاده باشند. روش های زیادی برای تمیز کردن قلم موها وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود، البته برخی از انواع رنگ ها به روش های متفاوتی نسبت به سایرین نیاز دارند.

استفاده از حلال ها

برای استفاده از این روش باید گام های زیر را دنبال کرد.

۱- ابتدا باید قلم مو را روی دستمال یا حوله کاغذی کشید که تا حد امکان رنگ از بین برود. از بین رفتن رنگ اضافی کار تمیز کردن قلم مو را در مراحل بعدی بسیار آسان تر می کند. می توان این کار را با کشیدن قلم مو روی لبه قوطی رنگ انجام داد و سپس از پارچه یا حوله کاغذی استفاده کرد تا رنگ بیشتری از آن جدا شود.

۲- پس از پاک کردن رنگ اضافی باید قلم مو را در حلال مناسب شست. اگر این حلال ها در طول کار کثیف شود نیز همچنان می توانند در تمیز کردن قلم مو موثر باشند. برای این کار ابتدا باید حلال ها را درون یک کاسه یا سطل ریخت و به آرامی قلم مو  را در امتداد، طرفین و کف ظرف آن حرکت داد. در این شرایط اگر یک شانه رنگ نیز موجود باشد، می توان در حالی که قلم مو در حلال است از آن استفاده کرد. حلال های مختلفی برای انواع رنگ موجود هستند که از میان آن ها می توان به حلال های معدنی برای رنگ های روغنی و آب برای رنگ های بر پابه آب و رنگ های آکریلیک استفاده نمود.

۳- سپس باید قلم مو را در در ظرفی با آب و صابون شست تا حلال از آن خارج شود. بعد از اتمام تمیز کردن باید یکبار دیگر آن را زیر آب فراوان شستشو داد. در پایان نیز مجددا قلم مو را با دستمال تمیز یا با حوله کاغذی پاک کنید.

۴- در نهایت باید با تکان هایی آب اضافی را از قلم مو خارج کرد. باید قلم مو را به صورت صحیح در ظرف قرار داد تا قلم مو هنگام خشک شدن تغییر شکل ندهد و در مجاورت هوا کاملا خشک شود. باید قلم موها را رو به بالا در ظرفی قرار داد تا هیچ آب اضافه ای در سر آن ها گیر نیفتد زیرا باعث شل شدن قلم مو و یا خراب شدن دسته آن می شود. پس از خشک شدن، می توان آن ها را در ظروف اصلی نگهداری کرد. و کاملا مطمئن شد که موهای آن خشک هستند زیرا امکان رشد کپک در قلم موهای خیس وجود دارد.

استفاده از نرم کننده پارچه

برای استفاده از این روش باید گام های زیر را دنبال کرد.

۱- مانند حالت قبل ابتدا باید قلم مو را روی دستمال یا حوله کاغذی کشید که تا حد امکان رنگ از بین برود.

۲- در گام بعد باید یک گالن (۸/۳ لیتر) آب گرم (نه داغ) را با نصف لیوان (۱۲۰ میلی لیتر) نرم کننده پارچه مخلوط کرد. این راه حل به شل شدن رنگ کمک می کند و باعث می شود که به راحتی از روی آن بریزد.

۳- سپس باید قلم مو را در محلول به دست آمده، حرکت داد تا رنگ های روی قلم مو خارج شوند و مجددا قلم مو را با دستمال تمیز یا حوله کاغذی پاک کرد.

۴- مانند حالت قبل باید قلم مو را در جای مناسبی قرار داد تا به صورت مناسبی خشک شود.

استفاده از سرکه

از این روش برای قلم موهایی که رنگ در آن ها خشک و سفت شده اند، استفاده می شود. برای پیاده سازی این روش باید گام های زیر را دنبال کرد.

۱- ابتدا باید قلم مو را به مدت یک ساعت در سرکه سفید خیس کرد. بعد از یک ساعت، باید بررسی شود که آیا می توان موهای آن را به عقب خم کرد. اگر این کار قابل انجام نبود باید یک ساعت دیگر قلم مو را در سرکه قرار داد.

۲- اگر بعد از دو ساعت هم چنان قلم مو سفت بود باید آن را در ظرفی پر از سرکه قرار داد و آن را چند دقیقه جوشاند.

۳- سپس باید قلم مو را در جایی قرار داد تا خنک شود.

۴- در گام بعد باید توسط یک شانه قدیمی یا با استفاده انگشتان دست قلم مو را شانه کرد. برای این کار باید شانه را در پایه موها قرار داد و به سمت پایین کشید تا رنگ­های شل شده از قلم مو جدا شوند. این کار تا جایی ادامه پیدا می کند که تمام رنگهای سخت شده از بین بروند.

۵- سپس باید قلم مو را زیر آب روان قرار داد تا کاملا تمیز شود. اگر لازم بود پس از پایان این قسمت می توان مجددا قلم مو را در سرکه جوشاند.

۶- در نهایت و مانند حالت قبل باید قلم مو را در جای مناسبی قرار داد تا به صورت مناسبی خشک شود.

استفاده از مایع ظرفشویی (برای روغنی ها)

برای پیاده سازی این روش باید گام های زیر را دنبال کرد.

۱- ابتدا باید قلم مو را روی دستمال یا حوله کاغذی کشید که تا حد امکان رنگ از بین برود.

۲- سپس باید مایع ظرفشویی را در کف دست خود ریخت و شیر آب گرم را باز نمود.

۳- سپس در حالی که آب روی دست در جریان است، موهای قلم مو را با حرکات دایره ای روی کف دست کشید تا رنگ های اضافی خارج شوند.

۴- در پایان باید قلم مو را در جای مناسبی قرار داد تا به صورت مناسبی خشک شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟