استفاده از کاردک بزرگ

قدم اول

در صورتی که قسمت هایی از دیوار نیاز به بتونه کاری در ابعاد وسیع تر داشته باشد، باید از کاردک بزرگتر یا ماله استفاده کرد. برای این کار باید تیغه کاردک یا ماله را به صورت زاویه دار و با زاویه سی درجه به دیوار فشار داد. سپس با حفظ این زاویه باید تیغه را به صورت مستقیم به سمت دیوار حرکت داد. باید توجه داشت که در این مرحله تماس ماله با دیوار را حفظ نمود. بتونه‌ای که در این شرایط روی سطح پیاده می شود ضخامتی در حدود ۱ تا ۲ میلیمتر خواهد داشت.

قدم دوم

برای یکنواخت شدن سطح بتونه، توصیه می شود که بتونه با یک حرکت از پایین به بالای دیوار اجرا شود. اما اگر انجام این کار مقدور نباشد، ابتدا باید بتونه را تا حد ممکن پیاده کرد و سپس برای ادامه کار از نردبان کمک گرفت.

قدم سوم

اگر شخص در انجام این کار مبتدی باشد، ممکن است در ابتدا ضخامت دیوارها زیاد یا کم باشد و یا قسمت هایی بدون پوشش باقی بماند. اما برای برطرف کردن این مشکلات راه حل هایی وجود دارد که می توان آن ها را دنبال کرد. به عنوان مثال اگر بتونه زیادی روی دیوار وجود داشته باشد، باید همه آن ها را تراشیده و فرآیندهای بالا را دوباره امتحان کرد و این بار برای نازک شدن سطح فشار بیشتری به تیغه وارد نمود. هم چنین اگر ضخامت بتونه کافی نباشد، باید با اعمال فشار کمتری روی تیغه دوباره کاردک یا ماله را از منطقه مورد نظر عبور داد. علاوه بر این در صورت لزوم می توان از یک کاردک کوچک برای پهن کردن بتونه روی سطح استفاده کرد. با این کار میزان تسلط فرد بر قسمت مورد نظر افرایش می یابد و سایر قسمت ها که قبلا مسطح شده اند آسیبی نمی بیند.

قدم چهارم

فرآیندهای بالا باید تا زمانی که دیوار به خوبی پوشانده شود، از پایین به بالا صورت گیرد. این نوارهای عمودی را باید با حرکت به سمت راست یا چپ اعمال کرد. یکی از نکاتی که در این قسمت باید مورد توجه قرار داد این است که نوارهای عمودی باید به اندازه یک چهارم عرض تیغه ماله همپوشانی داشته باشند به عنوان مثال میزان همپوشانی برای یک تیغه سی سانتی متری به اندازه ۵ تا ۷ سانتی متر است.

قدم  پنجم

پس از این مرحله باید زمانی به مدت ۱۶-۲۴ ساعت را برای خشک شدن بتونه در نظر گرفت. لایه های مختلف بتونه باید کاملا خشک شوند. بنابراین بهتر است قبل از افزودن بتونه بیشتر (یا انجام کار دیگری، مانند سنباده زدن یا پیاده کردن پرایمر) یک روز منتظر ماند. در شرایط آب و هوایی خشک، بتونه ممکن است در مدت ۱۶ ساعت خشک شود، در حالی که در شرایط آب و هوایی مرطوب تر این زمان ممکن است تا ۲۴ ساعت طول خواهد بکشد. برای بررسی و اطمینان از میزان خشکی بتونه، باید آن را با انگشت لمس کرد تا رطوبت احساس شود. از آن جایی که رنگ بتونه خشک روشن تر است،  بهتر است این آزمایش را برای مناطق تیره تری که نشان دهنده باقی ماندن رطوبت هستند، انجام داد.

قدم ششم

برای رسیدن به یک سطح یکنواخت و هموار گاهی لازم است که از لایه دوم بتونه به صورت افقی یا عمودی استفاده کرد. نظرات مختلفی در مورد بهترین روش افزودن بتونه در لایه دوم وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می دهند دوباره آن را مانند اولین لایه به صورت عمودی پیاده کنند. برخی دیگر آن را به صورت افقی اعمال می کنند، با این اعتقاد که منجر به سطحی نرم تر می شود و سنباده زدن نهایی را آسان تر می کند. اما به صورت کلی و فارغ از روش انتخابی، باید لایه دوم را نیز با زاویه سی درجه و با همان ضخامت لایه اول به دیواره اضافه کرد.

در پایان و پس از خشک شدن نهایی کار، باید با یک سنباده ریز، سطح بتونه را به طور کامل هموار کرد تا برای مراحل بعدی که استفاده از پرایمر و رنگ است، آماده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟